logo

Dimanta tehnoloģijas
celtniecībā

lv ru

Caurumu urbšana kanalizācijai mājas pamatos

Dimanta cauruļu urbšana
Dimanta cauruļu urbšana
 

Komforta dzīve mājās ir neiedomājama bez kanalizācijas sistēmas. Kanalizācija ir galvenais inženiertīkls, kura projektēšana sākas jau pirms būvniecības sākuma, lai atzīmētu cauruļu virzienu un dziļumu, aprēķinātu slīpuma leņķus un noteiktu savienojumu un sadales mezglu atrašanās vietas. Ekspluatācijā nodotajā mājā process kļūst vēl sarežģītāks, jo caurules ir jāievada caur esošo pamatu. Tomēr ar dimanta urbšanu tas ir iespējams.

 

Kanalizācijas ierīkošanas metodes mājas pamatos

 

Ja ēka ir uzcelta uz kolonnveida balstiem, tad kanalizācijas ievilkšanai nevajadzētu būt sarežģītai, jo starp balstiem ir nepieciešama vieta, lai uzstādītu caurules ar atbilstošu siltumizolāciju. Ja tiek izmantoti lentveida pamati, būs jāurbj cauri pilnvērtīgajam betonam. Lai atrisinātu šo problēmu, var izmantot trīs metodes:

  • Cauruļvada ievadišana pamatu apakšējā daļā caur pamatnē esošo kanālu;
  • Cauruļvada ievadišana zem pamatu robežas;
  • Ārējā ievadišana ar cauruļu novietojumu sienas apakšējā malā.
 

Vispiemērotākā ir pirmā metode, kuru viegli atrisinat izmantot dimantu urbšanu.

Otrajai metodei būs jāizmanto sūknēšanas aprīkojums un jāizveido dziļas tranšejas, lai izlīdzinātu augstuma atšķirības. Metode prasa lielas piepūles, un to izmanto gadījumos, kad nav iespējams izurbties cauri pamatu materiālam, neskarot pamatus.

Pēdējā metode ir grūti realizējama klimata dēļ, jo caurulēm ir nepieciešama siltināšana. Savukārt apsildes kabelis nevar pilnībā nodrošināt siltumizolāciju sevišķi zemajās temperatūrās. Jaudīgākas apkures sistēmas tiek izmantotas biroju un rūpniecības ēkām, ja urbšanu liedz inženiertehniskais projekts vai tas ir tehniski grūti izpildāms.

 

Projektēšanas posmi

 
Urbti caurumi caurulēm
Urbti caurumi caurulēm
 

Kanalizācijas cauruļvadu shēmas projektu var viegli uztaisīt patstāvīgi, ja ievēro sekojošos ieteikumus:

 
  •   Pirmkārt, tiek noteikta iekārtas atrašanas vieta un aprēķināts maksimālais spiediens cauruļu sistēmā;
  •   Dzīvojamajā telpā tiek izveidoti ūdens piegādes punkti, pēc iespējas pareizāk sadalot tos visā mājā, lai samazinātu cauruļu iegādes budžetu;
  •   Neatkarīgi strādājošajai sistēmai ir nepieciešama septiska tvertne ar filtrācijas mehānismu, kas atbilst sanitārajiem standartiem;
  •   Izmantojot tranšejas, ir svarīgi ņemt vērā, ka caurulei jābūt slīpai (no 2 līdz 3 cm uz vienu metru), lai novērstu aizsprostojumus;
  •   Cauruļu daļai, kas atrodas ārpus mājas sienām, jābūt pilnīgi taisnai, bez stūriem un līkumiem;
  •   Pēc sistēmas montāžas jāpārbauda visu savienojumu hermētiskums, izmantojot ultraskaņu vai ūdens plūsmu zem spiediena.
 

Sagatavošanas darbi: materiālu izvēle, slīpuma aprēķināšana

 
Urbumu urbumi notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Ādažos
Urbumu urbumi notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Ādažos
 

Pirms urbšanas sākuma tiek iegādāti materiāli cauruļvadu sistēmas uzstādīšanai. Turklāt ar cinku pārklātas caurules un tērauda caurules, kas tika izmantotas agrāk, tagad tiek aizstātas ar metāla un plastmasas modeļiem. Šādu izmaiņu iemesli ir cena, ērta uzstādīšana, ilgs kalpošanas laiks un mazāks svars. Tomēr polimēru caurulēm ir trūkums – iespējamā deformācija, kas jāņem vērā sistēmas uzstādīšanas laikā.

Pēc cauruļvada materiāla izvēles ir svarīgi izvēlēties pareizo diametru, kas tieši atkarīgs no maksimālās ūdens plūsmas, kas noteiktā laika posmā plūst caur sistēmu. Ieteicamais minimālais diametrs, ierīkojot caurules mājā ir 50 mm. Lielākām konstrukcijām ieteicams izvēlēties caurules ar diametru 110 mm.

Pirms urbšanas uzsākšanas tiek veikta iepriekšēja marķēšana, jo ir jāizvēlas cauruļvada un pamatu krustojums. Kanalizācijas sistēmas ir uzstādītas leņķī, kas ir vienāds vismaz ar starpību starp pagraba griestiem un septiskās tvertnes dibenu. Ja nav iespējams uzstādīt leņķi, ir jāizmanto sūknis un vārsti.

Notekūdeņu sistēmas ārējā daļa var būt virs augsnes sasalšanas atzīmes, tomēr ieteicams to novietot zem šī līmeņa. Cauruļvada siltumizolācijai tiek ierīkots smilšu spilvens, kas atrodas tranšejas apakšā, bet virspusē tas tiek pārklāts ar filcu vai citu materiālu, kuram ir zema siltuma vadītspēja un nav tendences ātri sadalīties.

 
Speciālistu ieteikumi
 

Maksimālā spiediena līmeņa aprēķins ir svarīgs, lai sistēmu varētu pēc iespējas ilgāk aktīvi izmantot un lai samazinātu avāriju, bojājumu un noplūdes risku.

Ja caurumu urbšana caurulēm, kuru diametrs pārsniedz 100 mm, nav iespējama, sistēmas daļai, kura atrodas ārpusē, var izmantot mazākas caurules. Taču būs nepieciešams sūknēšanas mehānisms ūdens padevei.

Septiskās tvertnes dziļums ietekmē kanalizācijas darbību. Lai normalizētu spiediena starpību sākumā un beigās, var izmantot vārstus, kā arī gāzes nopludināšanās ierīces.

Neatkarīgi no cauruļu atrašanas līmeņa ir nepieciešama siltumizolācija. Nolaidība šajā jautājumā nākotnē var izraisīt negatīvas sekas ar daļēju vai pilnīgu caurules aizsprostojumu sienas apledojuma dēļ.

 
Caurumu urbšana pamatos
 
Бурение отверстия в фундаменте
Caurumu urbšana pamatos
 

Pamatu ielikšanas laikā profesionāli celtnieki izveido pāris kanālus komunikāciju ievietošanai, pat ja kanalizācijas sistēmas uzstādīšana netiek plānota. No iekšpuses caurumi tiek siltināti un aizlīmēti ar hidroizolācijas materiālu, lai ūdens nenokļūtu iekšpusē. Ja šādu kanālu nav vai to izvietojums ir grūti pieejams, nāksies urbt jaunus. Dimanta urbšanu izmanto, lai izurbtu kanālus gan monolītajos, gan lentveida pamatos. Metodei ir vairākas priekšrocības:

  • Urbšanas laikā pamatu konstrukcija paliek neskarta un neplaisā, jo nav vibrācijas;
  • Salīdzinot ar citiem urbšanas veidiem, pēc dimanta urbšanas paliek mazāk putekļu;
  • Metode ļauj veikt aprēķinātā diametra un nepieciešamā dziļuma urbumus;
  • Ir iespējams strādāt zem leņķa, kas ir ļoti svarīgi, uzstādot kanalizāciju.
 

Urbšanu veic, izmantojot specializētu ierīci, kas aprīkota ar kroņveida griezēju, kurā ir iestrādāti dimanti. Dimanta izturība, kā zināms, ir ievērojami augstāka nekā jebkuri citi celtniecības materiāli, kas ļauj mehānismam urbt betonu, ķieģeļu sienas un pat armatūru. Urbšanas procesa beigās izveidotais caurums tiek aplīmēts ar siltumizolācijas materiālu. Cauruma iekšpusē tiek ievietota plastmasas čaulīte ar blīvpildījumu, kas darbojas kā siltumizolācijas barjera. Caurules tiek ievilktas caur čaulīti, bet tukšās vietas aizpilda blīvējums, sargājot no mitruma. Mūsu uzņēmums veic dimanta urbšanu un betona konstrukciju griešanu Rīgā un visā Latvijā. Ja rodas nepieciešamība izgriezt kanalizācijas kanālu un pieslēgt tam septisko tvertni, zvaniet pa tālruni: +37129134015, un mūsu speciālisti ātri veiks nepieciešamo darbu.

 

Izcenojumus dimanta urbšanas darbiem Jūs varat atrast šeit.

Pasūtiet pakalpojumu pa tālr.(+371) 22352039