Vēdcaurumu urbšana pamatos
Pamati ir daudzšķautņainā konstrukcija, kas ietver daudzus faktorus, tai skaitā ventilāciju. Ventilācijas sistēma aizsargā pagrabu no liekā mitruma un saglabā grīdu. Arī sienas var ciest no liekā mitruma, jo pamatos var rasties pelējums un kaitīgs klimats. Lielisks veids, kā no tā izvairīties, ir vēdcaurumu izveidošana ēkas pamatnē, nodrošinot gaisa cirkulāciju.
Vēdcaurumi ir vajadzīgi, lai aizsargātu ēku sekojošos gadījumos:
- Pamatu stabi ir pārklāti ar materiālu, kas viegli vada ūdeni un mitru tvaiku;
- Ēku pagrabs ir piepildīts ar smiltīm vai granti, kas pārklāta ar materiālu ar augstu ūdens tvaiku vadītspēju;
- Pagrabstāvā tiek izmantota piespiedu ventilācija.
Cik daudz vēdcaurumi ir vajadzīgi?
Lai aprēķinātu nepieciešamo vēdcaurumu skaitu, ir jāiepazīstas ar būvnormatīviem aktiem un noteikumiem. BN ir aprakstīti visi normatīvi. Parasti būvnieki apgalvo, ka pietiek ar vienu urbumu katrā ēkas pusē. Tomēr būvnormatīvi prasa precīzākus aprēķinus konkrētam būvobjektam. Vēdcaurumu skaits ir tieši atkarīgs no pagraba lieluma, starpsienu klātbūtnes un augsnes parametriem.
Vēdcaurumu izmērs
Saskaņā ar BN esošo formulu, nepieciešamā vēdcaurumu attiecība pret grīdas laukumu ir 1:400. Tas ir, uz katriem 100 m3būtu jāatvelē0,25 m3 vēdcaurumam. Vēdcaurumu diametrs nav mazāks par 0,05 m3, kas ir vienāds ar izmēru 20 x 22 cm. Apaļā vēdcauruma gadījumā tā diametrs nav mazāks par 25 cm. Praksē šādi izmēri tiek sasniegti ar mazāka izmēra un diametra caurumu palīdzību. Tomēr katras atveres izmērs ir vismaz 110mm diametrā.
Vēdcaurumu atrašanās vieta
Vēdkanāliem ir jābūt vienmērīgi izvietotiem visasēkas pamatos. Urbšana notiek sākot ar stūri. Attālums līdz pirmajam vēdcaurumam ir apmēram 1 m, un starp katru vēdcaurumu – līdz 2,5-3 m. Ja ir iekšējās starpsienas, arī tajās ir jāizurbj vēdcaurumi. Ievērojot šos ieteikumus, var izvairīties no jebkādiem gaisa maisiem.
Ko darīt, ja vēdcaurumi nav izurbti?
Būvdarbu laikā nav iespējams aptvert pilnīgi visus aspektus. Par to, ka pamatu ventilācijai būtu jāizurbj caurumi, bieži vien tiek aizmirsts, vai vēdcaurumu izmērs nav pietiekami liels pilnvērtīgai gaisa cirkulācijai. Līdz ar to palielinās mitrums un parādās sēnīte. Darbs ar monolītajiem blokiem ir grūts uzdevums. Parasti tam tiek izmantots perforētors vai atskaldāmaisāmurs. Tomēr standarta metodes realizācija ne vienmēr ir iespējama, it īpaši, ja pamata biezums ir lielāks par 50 cm vai ja tas satur armatūru.